A sok stressz hatására könnyen lemeríthetjük energiaszintünket. Van azonban néhány egyszerű technika, amivel rövidtávon is tudjuk tölteni a készleteinket.
- Nevess – A nevetés a stressz egyik legegészségesebb ellenszere. Egy jó nevetés javítja a hangulatunkat, csökkenti a stresszt, felpörgeti immunrendszerünket.
- Figyelj a légzésedre – A nyugodt, tudatos légzés bármikor, bárhol elvégezhető, és pár perc is segíthet kiengedni a fizikai feszültséget. Nem kell mást tenni, mint nyugodt pozícióban, lassan háromig számolva beszívjuk a levegőt, majd kis szünet után lassan háromig számolva kifújjuk. Mindezt ötször megismételni. Ha ez már jól megy, tanuljunk meg és alkalmazzunk bonyolultabb légzéstechnikákat is.
- Sétálj – Már 10 perc séta elég ahhoz, hogy megemelkedjen az energiaszintünk.
- Lassíts – Próbálj lassabban és lazábban mozogni, beszélni és figyeld meg a stressz egy része megszűnik tőle. Pl: Vezess egy kicsit lassabban vagy várj az asztalnál mielőtt hozzákezdesz az evéshez.
- Iktass be rövid pihenőket – A jól megválasztott és rendszeres kikapcsolódás nagyon hatékonyan tölt fel. Kutatások kimutatták, hogy teljesítményünk akkor marad egyenletes, ha néha megszakítjuk az alkotótevékenységet.
- Gondozd emberi kapcsolataid – A társas kapcsolatok segítenek szellemi frissességünk szinten tartásában és növelik általános jóllétünket. Egy jó családi, vagy baráti beszélgetés eloszlathatja aktuális aggodalmainkat.
- Koncentrálj az „itt és most”-ra – A tudatos jelenlét segít kiszakítani minket a mindennapi mókuskerékből, megnyugtatja túlhajszolt agyunkat.
- Jutalmazd önmagad – Előnyös élettani hatása van: endorfinok szabadulnak fel, ezek a hormonok csillapítják a fájdalmat, hogy jól érezzük magunkat, vagyis csökkentik a stresszt. Jutalom lehet bármi, ami kedves számodra, akár csak pár perc nyugodt üldögélés a parkban, nem kell hogy pénzbe kerüljön.
- Tarts kütyümentes időt – Rendszeresen és tudatosan kapcsoljuk ki kütyüjeinket, számítógépünket, okostelefonjainkat és bármi technikai eszközt, ami folyamatosan megköveteli a figyelmünket. Ebben az időben hagyjunk időt szervezetünknek, főleg agyunknak feltöltődni, akár egy jó könyvvel, egy baráti beszélgetéssel, vagy egy kis kertészkedéssel.
- Próbálj ki valami újat – Valami új kipróbálása, megtanulása nyitottabbá tesz minket, frissíti a gondolkodásunkat, és hosszútávon is segít rugalmas maradni. Sőt, néha az új dolgok által olyan élményekkel gazdagodhatunk, amik elterelik figyelmünket aggodalmainkról.
A nyári alváshiány következményei a gyerekeknél
A Magyar Alvásszövetség közleménye: A nyári időszak számos kisgyermek életében a korábban megszokott alvási ritmus megváltozásával jár. Azok a 6-12 éves korú gyerekek, akik kevesebb mint kilenc órát
Nyáron edzeni? Mit, mikor, mennyit? A nyári sportolás ökölszabályai
Rendszeresen vagy gyakran sportolsz, esetleg mostanában készülsz valamilyen megmérettetésre, versenyre? A jó idő ugyan mozgásra csábít, de a kánikulai melegben való megterhelés számtalan kockázatot jelent a szervezeted számára.
COVID tanulságok: mit tegyél az egészségedért, most?
? Túl vagyunk a COVID-on? Mit tanulhattunk belőle? ? Mire érdemes figyelnünk az életmódunkban a háziorvos és az egészségfejlesztési szakemberek tapasztalati alapján? ? Mik a hosszú távú egészség pillérei? A