A tinédzser korú fiatalok lelki egyensúlyára egyre inkább figyelnünk kell. Ebben az életkorban nagyon jellemzőek a hangulatingadozások, erősödik a szülőkről való leszakadás és egy másik közösséghez való tartozás igénye. Ráadásul természetes az életkori sajátosságnak is betudható fáradtság, bezárkózás is – így nem kell feltétlenül a legrosszabbra gondolnunk. Ugyanakkor azt is érdemes tudni, hogy a különféle lelki betegségek (pl. depresszió, szélsőséges hangulatingadozás, kedélybetegség, étkezési zavarok) tünetei ebben a korosztályban az utóbbi időben rendkívüli mértékben jelentkeznek.
Most összefoglaljuk, hogy milyen tünetek megjelenésekor érdemes a kamaszkori szorongásra gyanakodni és mit lehet tenni ellene.
A tizenéves kamaszok felé már évekkel az érettségi vizsgák és a felvételik előtt is a számonkérések hatalmas jelentőségét közvetíti a társadalom. A továbbtanuláshoz figyelembe vett pontszámokhoz jó és kiváló érdemjegyeken át vezet az út, és a különféle ponthatárok előzetes számítgatása az iskolai számonkérések rendszerével együtt megismertette velünk a kamaszkori szorongás korábban nem széleskörben ismert jelenségét. Egy-egy gyengébben sikerült dolgozat, rosszabb felelet, balszerencsés válasz után gyermekeinkben sokszor felrémlik annak a kockázata, hogy ha nem sikerül kijavítani, akkor nem lesz elegendőpontszámuk a felvételihez.
Felnőttként is sokszor hányjuk a szemükre, hogy „Tanulj fiam, mert nem lesz belőled semmi!” Látnunk kell, mennyire frusztráló lehet mindez a tizenévesek számára, akik az életkoruknál fogva sokszor amúgyis érzékenyebb lelkiállapotban vannak. A fiziológiás sajátosságok miatti tartós fáradtságuk okán hajlamosabbak úgy vélni, hogy saját erőből nincs már energiájuk ennél jobb teljesítményre, így hajlamosabbak valamilyen stimulálókkal élni – nem feltétlenül drogról van szó, elég pl. a mértéktelen energiaital-fogyasztásra gondolni. Ha pedig szorongás erős teljesítménykényszerrel társul, akkor bizonyos esetekben már testi tünetek is jelentkezhetnek az iskolai számonkérések, vizsgahelyzetek kapcsán. A tompuló teljesítmény mellett az elszigetelődés, hangulatingadozások, aluszékonyság szokott jellemző lenni, de nem ritka a stresszhelyzetekben a hányás, remegés, túlzott verejtékezés. A tünetek megfelelési kényszerre való hajlam esetén erősödnek, szélsőséges esetekben akár rosszulléthez és ájuláshoz is vezethetnek. A tinédzserekre jellemzőbb, hogy a felnőttek felé zárkózottabbak, nem szívesen beszélnek magukról, így szülőként sokszor különféle további jelekre kell figyelnünk.
Melyek lehetnek a szorongásra utaló jellegzetességek?
– Rivalizálás: ha körülöttük mindenki maximalista, akkor nem merik megengedni maguknak a lazítást és ez fenntartja a folyamatos versengést. Ez önértékelési zavarokhoz vezet, mert az még inkább megviseli őket, hogy a visszajelzések (pl. jegyek) azt mutatják, hogy ők kevesebbek, mint mindenki más. Így könnyen olyan spirálban találják magukat, ahonnan nagyon nehéz kikerülni.
Mit lehet javasolni a kamaszkori szorongás, a túlzott teljesítménykényszer kapcsán?
Otthon és az iskolában is beszélni kell róla, de a gyereknek saját magának is segíteni kell, hogy rendben legyen önmagával. El lehet fogadni a hibázást és engedni kell őt pihenni, sőt, a gyermeknek magának is ki kell mondania, hogy pihenésre is van szüksége. Lehet neki mutatni technikákat a stressz ellen: légzést, progresszív relaxációt, hogy ezeket gyakorolja. Szakembertől kell hallania, miért fontos az alvás és hogyan kell jól aludni. Meg kell tanítani őt, hogy szünetet tartson, ne sajnálja rá az időt.
Hozzunk struktúrát az életünkbe: mikor étkezünk, mikor alszunk…stb., hogy a szülői szem előtt legyenek ezek a fontos életterek. Kell lennie a barátaival, a friss levegőn, szüksége van mozgásra. Szeressük, ahogy kívánja, – bár kamaszoknál ennek az igényét néha nehéz felmérni -, de ez mégis érzelmi biztonságot jelent számára. Jó ötlet, ha kiírja magából a gondolatait, akár napló formájában. Figyeljünk rá, próbáljunk beszélgetni vele rendszeresen, hogy ne érezze elszigeteltnek magát. Hallgasson sok zenét és nevessünk sokat. Igyekezzünk kiválasztani, hogy melyik módszer illik a leginkább a gyermek személyiségéhez.
Emellett az is segít, ha látja, hogy nincs egyedül, szülőként beszélhetünk róla, hogy volt olyan korszak, amiben mi is átéltünk hasonlókat és hogy a szorongással addig akár együtt is lehet élni, amíg nem rontja az életminőségünket. Mindenképpen kérjük pszichológus szakember segítségét, ha súlyosabbnak érezzük a helyzetet, ő mutathat további hatékony technikákat, amellyel a stressz tüneteket is lehet enyhíteni. Sokszor téves megoldás, hogy a biztonságos háttérben való bújtatással segítjük őt, mert ilyenkor esetleg elszigetelődhet.
Gyógyszeres kezeléshez csak végső esetben nyúljunk, mert ez akár felesleges betegségtudatot is előidézhet. Azt pedig mindenképpen kerüljük, hogy internetről diagnosztizáljunk betegségeket és terápiát! Vannak pl. a fiatalok által felkapott TikTok-os platformon működő szakemberek, akik pár perces diagnosztikákról híresek, illetve terjednek olyan kihívások ugyanezen a platformon, hogy a fiatalok megosztják nyilvánosan, hogy nekik melyik gyógyszer segített kedélyjavítóként, nyugtatóként vagy szorongáscsökkentőként. Mindkettő borzasztóan veszélyes lehet akkor, ha nem ismerjük a pontos hátteret és a diagnózist nem terápiában jártas szakember állítja fel. Ezért bátran kérjünk segítséget háziorvosunktól vagy pszichológus, iskolapszichológus, pszichiáter szakembertől, ha a fenti tünetek közül több is jelentkezik.
Fontos, hogy a szorongásra való hajlam megmarad, de a tünetek nagyon jól kezelhetőek – ne tegyük ki gyerekünket elhúzódó vagy súlyosbodó pszichés megterheléseknek!
A nyári alváshiány következményei a gyerekeknél
A Magyar Alvásszövetség közleménye: A nyári időszak számos kisgyermek életében a korábban megszokott alvási ritmus megváltozásával jár. Azok a 6-12 éves korú gyerekek, akik kevesebb mint kilenc órát
Nyáron edzeni? Mit, mikor, mennyit? A nyári sportolás ökölszabályai
Rendszeresen vagy gyakran sportolsz, esetleg mostanában készülsz valamilyen megmérettetésre, versenyre? A jó idő ugyan mozgásra csábít, de a kánikulai melegben való megterhelés számtalan kockázatot jelent a szervezeted számára.
COVID tanulságok: mit tegyél az egészségedért, most?
? Túl vagyunk a COVID-on? Mit tanulhattunk belőle? ? Mire érdemes figyelnünk az életmódunkban a háziorvos és az egészségfejlesztési szakemberek tapasztalati alapján? ? Mik a hosszú távú egészség pillérei? A