-A gerincferdülés, orvosi nevén scoliosis
-Létezik funkcionális scoliosis, mely nem jár valódi strukturális elváltozással, valamilyen egyensúlyfelbomlás miatt alakul, ki pl.: végtaghossz különbség, féloldali terhelés stb…
Strukturális scoliosis:
-Egy komplex elváltozásról szól, mely azt jelenti, hogy a ferdült gerinc nem csak egy oldalirányú görbülettel rendelkezik, melyet hátulról nézve látunk, hanem a csigolyák egymáshoz képest rotálódnak, maguk a csigolya testek is deformálódnak, emellett a gerincoszlopra jellemző, oldalnézetből látható természetes (fiziológiás) görbületek mértékei is megváltoznak.
-A scoliosisok több mint 80%-át a serdülőkorban jelentkező idiopáthiás, azaz ismeretlen eredetű gerincferdülés teszi ki.
-Kialakulását a mai kutatások már egyre inkább genetikai tényezők befolyására vezetik vissza.
-A családi halmozódás megfigyelhető és magasabb százalékban érinti a lány gyermekeket.
-A scoliosist kezelni kell, hiszen amíg nő a gyermek a görbület mértéke sokat és ütemes mértékben romolhat.
-Időnként, (és leginkább akkor, ha van a családban hajlam) érdemes megvizsgálni a gyermek hátát, hiszen a scoliosis kezelése annál eredményesebb minél hamarabb észrevesszük az elváltozásokat.
-Nem a hanyag ülés és a féloldali sport miatt alakul ki (a fentebb említettek miatt).
-A leggyakrabban megoldásnak vélt úszás és egyéb olyan sportok, melyeket szimmetrikusan végzünk, nem gyógyítják a scoliosist.
-A scoliosisos gyermeket ortopéd orvos/gyógytornász méri fel, a diagnózis fizikális vizsgálattal és kiegészítő röntgen képpel igazolható.
-A scoliosisra speciális gyógytorna gyakorlat létezik (Schroth módszer), mely a görbületeket minden irányból, komplexen korrigálja.
-Azok a gyermekek, akiknek a görbülete bizonyos mértéket meghalad korzettet, másnéven fűzőt kapnak.
Amennyiben többet szeretnél megtudni a gerincferdülésről, bátran jelentkezz online elérhető gyógytorna konzultációnkra, ahol gyógytornászunk választ tud adni felmerülő kérdéseire.
A nyári alváshiány következményei a gyerekeknél
A Magyar Alvásszövetség közleménye: A nyári időszak számos kisgyermek életében a korábban megszokott alvási ritmus megváltozásával jár. Azok a 6-12 éves korú gyerekek, akik kevesebb mint kilenc órát
Nyáron edzeni? Mit, mikor, mennyit? A nyári sportolás ökölszabályai
Rendszeresen vagy gyakran sportolsz, esetleg mostanában készülsz valamilyen megmérettetésre, versenyre? A jó idő ugyan mozgásra csábít, de a kánikulai melegben való megterhelés számtalan kockázatot jelent a szervezeted számára.
COVID tanulságok: mit tegyél az egészségedért, most?
? Túl vagyunk a COVID-on? Mit tanulhattunk belőle? ? Mire érdemes figyelnünk az életmódunkban a háziorvos és az egészségfejlesztési szakemberek tapasztalati alapján? ? Mik a hosszú távú egészség pillérei? A